Як попередити авітаміноз у весняний період у дітей
Сонячні промінчики зігрівають повітря вже зовсім по-весняному. Здавалося б - живи й радій! Однак голову від подушки відірвати стає все важче і важче, та й сил не залишається майже ні на що. Знайома картина? Знайомтеся - його величність Авітаміноз. І, на превеликий жаль, авітаміноз у весняний період у дітей - явище не менш поширене, ніж у дорослих.
І це справа ні в якому разі неприпустимо пускати на самоплив, не надаючи проблемі особливого значення. Адже дитячий організм інтенсивно росте, а значить і вітаміни йому потрібні постійно. А нестача вітамінів, мінералів і мікроелементів дуже негативно позначається на розвитку дитини й на роботі всіх органів і систем його організму. І складно передбачити, якими ускладненнями для вашої крихітки може обернутися авітаміноз.
Лікарі радять батькам негайно бити тривогу в тому випадку, якщо вони виявлять у дитини такі проблеми, як:
- Підвищена стомлюваність дитини. Уважні батьки обов'язково помітять, що дитина стала швидко втомлюватися, весь час норовить прилягти. У дітей старшого віку можуть початися проблеми з успішністю в школі, неуважність уваги, погіршення пам'яті.
- Порушення сну. Авітаміноз може дати про себе знати порушеннями сну. У одних дітей може спостерігатися підвищена сонливість, у інших - безсоння.
- Проблеми з яснами. Ще одною вельми вірогідною ознакою авітамінозу найчастіше стає кровотеча з ясен. Причому у важких випадках кров залишається не тільки на зубній щітці, а й навіть на м'якій їжі. У цьому випадку батьки повинні якомога швидше звернутися за медичною допомогою.
- Простудні захворювання. У тому випадку, якщо дитина починає часто хворіти простудними захворюваннями, батьки також повинні задуматися про можливість авітамінозу. На жаль, дуже часто хворобливість дитини батьки списують на ослаблений імунітет. І ніхто не пов'язує ці два поняття - авітаміноз і ослаблений імунітет - між собою. І дуже даремно. До речі кажучи - саме брак вітаміну С і призводить до зниження роботи імунної системи.
- Деякі інші захворювання. У тому випадку, якщо в організмі дитини не вистачає вітамінів групи В, можливий розвиток захворювань серцево-судинної системи, підшлункової залози, нервової системи, кон'юнктивіту. І точно встановити причину, яка спровокувала розвиток цих захворювань, практично неможливо. Тому набагато розумніше намагатися запобігти авітаміноз, ніж потім лікувати її наслідки.
- Мала вага і зріст дитини. Звичайно ж, природні і спадкові чинники грають величезну роль. Але в тому випадку, якщо ваша дитина надмірно повільно набирає вагу або зростає, обов'язково задумайтеся - а чи немає у крихти авітамінозу?
І пам'ятайте про те, що у весняний час проблема авітамінозу стоїть особливо гостро. Тому і прояви можуть розвинутися вкрай швидко. Подбайте про профілактику авітамінозу своєчасно. Причому і про всю іншу сім'ю забувати також не варто.
Вітамінно-мінеральні комплекси
Звичайно ж, розв'язання цієї проблеми є, і воно зовсім поруч. Сучасна фармакологія пропонує різноманіття самих різних вітамінних комплексів. В принципі, вітамінно-мінеральні комплекси стали доступними людям відносно недавно - приблизно 50 років тому. Саме цим і оперують противники фармакологічних вітамінних препаратів: «адже жили ж раніше люди без вітамінів, і нічого! І такого слова, як авітаміноз, не було в арсеналі медиків тих часів апріорі».
І дійсно - поняття «авітаміноз» не було. Зате була така страшна хвороба, як цинга. Обов'язковими супутниками подібного захворювання були найсильніший занепад сил, млявість, втрата зубів, різні масові кровотечі, а як сумний підсумок - смерть людини. Адже цинга є не що інше, як остання стадія авітамінозу.
Тому не варто відкидати досягнення сучасної фармакології. Проте в іншу крайність впадати також не варто - вітаміни не цукерки, і є їх безконтрольно ні в якому разі не можна. Передозування вітамінів не менш небезпечна для дитячого організму, ніж його нестача. Всі вітамінно-мінеральні комплекси дитині повинен призначати його особистий лікар - педіатр, який обізнаний про стан здоров'я дитини та її індивідуальні особливості організму.
Правильний раціон харчування
Однак вітамінно-мінеральні комплекси - це не єдина панацея. Дуже важливо правильно збалансувати раціон харчування дитини. Навесні він повинен бути збагачений продуктами, які у великій кількості містять вітаміни і мікроелементами, так необхідні малюкові. Дитячі лікарі-дієтологи радять звернути особливо пильну увагу на меню малюка.
Молочні продукти повинні становити не менше 40% усього раціону харчування крихти. Причому актуальні всі молочні продукти - молоко, кефір, ряжанка, сметана, йогурти. Зрозуміло, слід віддати перевагу продуктам, що не містить штучних барвників. У молоці міститься велика кількість кальцію, який сприяє засвоєнню всіх інших вітамінів.
Також необхідно стежити за тим, щоб у раціоні харчування малюка була достатня кількість тваринного білка. Він просто необхідний для повноцінного розвитку дитини та функціонування його організму. Але не забувайте про те, що всі м'ясні страви для дитини повинні проходити ретельну термічну обробку.
Комори природи
Дуже багато батьків, побоюючись розвитку у дитини авітамінозу, намагаються купувати йому якомога більше різних овочів і фруктів. Звичайно ж, це дуже похвально. Але вирішити проблему того, як попередити весняний авітаміноз, таким способом навряд чи вдасться. Адже до весняного періоду в привізних фруктах і овочах практично не залишається ніяких вітамінів. Тому нічого корисного, крім клітковини, дитина не отримає.
І ось тут саме-то час згадати про те, що нам може запропонувати природа. Найчастіше народні способи того, як попередити весняний авітаміноз у дітей, набагато ефективніше, ніж імпортні фрукти і найдорожчі полівітамінні комплекси.
Усілякі сухофрукти
Всі сухофрукти дуже багаті такими вітамінами, як А, В1, В2, В3, В5, В6. Та й мінеральних елементів також досить багато - це і натрій, і фосфор, і магній, і кальцій, і залізо. Сухофрукти досить солодкі, тому їх люблять практично всі діти без винятку. Навряд чи у вас виникне проблема з тим, як змусити дитину їсти сухофрукти.
До речі кажучи, зверніть особливу увагу на самі сухофрукти. У продажу можна знайти два види сухофруктів - висушені промисловим способом і в домашніх умовах. Звичайно ж, другі стоять набагато дорожче, але і вітамінів в них набагато більше. Тому постарайтеся купувати саме їх, якщо, звичайно ж, дозволяє ваш бюджет. Адже здоров'я дитини - це явно не той пункт, на якому варто економити сімейний бюджет.